OD PODELKA DO NEDELE: Čižnár zaútočil na policajné vrchnosti a na trebišovskej polícii roky netepovali koberec

KOMENTÁR-  Niektorí policajti si pýtajú úplatky zo zúfalstva, minister spravodlivosti zistil, že bratislavský súd nemá miesto na spisy a generálny prokurátor vyhlásil, že policajní šéfovia sa nemajú oboznamovať s informáciami z vyšetrovacích spisov.

Každý týždeň v nedeľu na portáli TVKRIMI.SK prinesenie prehľad udalostí z oblastí rezortu vnútra, prokuratúry a spravodlivosti, ktoré nás v uplynulom týždni zaujali a považujeme ich za dôležité. Tu je sedem udalostí za 19. týždeň v roku 2018.  Tentokrát vyberala Júlia Mikolášiková.

 

Generálny prokurátor Jaromír Čižnár prehovoril o posune pri objasňovaní vraždy Jána Kuciaka a jeho snúbenice. Podľa neho takmer s istotou bol objektom útoku novinár a nie archeologička. Pred médiami sa pochválil, že majú profil vraha od expertov z FBI, uviedol, že zlikvidoval alebo zlikviduje kariéru dvoch funkcionárov – prokurátorov z východu Slovenska  – za pochybenia pri riešení trestných vecí talianskej mafie. Čižnár však povedal tiež dôležitú vec, vrchnosť polície sa nemá čo oboznamovať so spisom. Doteraz nikto takto otvorene nepovedal, že to nie je v poriadku. Takto tlačovku zhodnotil jeden môj známy, s jeho dovolením som si toto zhodnotenie požičala. Ostáva však otázkou, prečo si to Čižnár všimol až po piatich rokoch vo funkcii.

Nečakaný zvrat nastal v prípade uneseného Vietnamca. Trinh Xuan Thanha mala uniesť z Nemecka vietnamská tajná služba. Podľa nemeckých médií existujú podozrenia, že na únose participovalo ( či už vedome, alebo nevedome ) aj Slovensko. Vietnamec  však stiahol odvolanie proti verdikt súdu, ktorý ho odsúdil na doživotie.

Ondreja Janíčka sudkyňa Monika Jankovská, dnes štátna tajomníčka na ministerstve spravodlivosti, odsúdila za vydieranie a  pred časom verejne vyhlásil, že to urobila za úplatok. Hlavný svedok Tibor Jurisa  teraz po boku Janíčka na tlačovej besede vyhlásil, že ho z vydierania obvinil len po nátlaku polície. „Prišiel za mnou policajt a povedal mi, že buď podpíšeš, že Janíček so Strelčíkom sa ti vyhrážali so zbraňou v ruke, alebo si prepustený na ulicu a staraj sa o seba,“ opísal, ako ho donútili stať sa falošným svedkom vydierania. Na spočítanie verzií tohto príbehu už  pomaly nestačia prsty na dvoch rukách. Ale veď máme prsty aj na nohách. Od právoplatne odsúdených vydieračov sa tak máme ešte na čo tešiť.

Súd rozhodoval o žiadosti mafiána Dušana Borženského o prepustenie na slobodu. Odpykáva si 23 rokov za tri vraždy, za spoluúčasť na vražde vtedajšieho konkurenta Karola Kolárika z decembra 1999 dostal 14 rokov. Počas výkonu trestu vyšlo najavo, že sa ešte pred odstránením Kolárika mal podieľať v septembri 1997 na vražde Jána Kromku, mala to byť pomsta za to, že jeho brat Alojz strieľal na Róberta Holuba v Košiciach. Borženskému uložili súhrnný trest 23 rokov a teda predošlých 14 sa mu do trestu zarátalo. Borženský sa priznal, že si vo februári 2000 objednal u piťovcov vraždu konkurenta  Albánca Fadila Pasjaču. Uzavrel dohodu o vine a treste, súd mu ďalšie roky k trestu nepridal. O podmienečné prepustenie mohol o požiadať po uplynutí dvoch tretín trestu, čo aj urobil. Keď Borženského predviedli pred sudkyňu, ktorá mala rozhodnúť, či ho podmienečne prepustí na slobodu, rozmyslel si to a žiadosť stiahol späť. Ak by ho totiž nepustila, žiadosť by mohol podať najskôr o rok, takto ju môže podať aj na druhý deň. Borženský neúspešne žiadal aj obnovu konania. Sedí totiž za vraždu, ktorú neurobil. Smutné je však to, že to vedia prokurátori, policajti, aj viacerí novinári. Pomôcť mu však nikto nechce, veď je to aj tak vrah, hovoria viacerí.

Minister spravodlivosti Gábor Gál navštívil Okresný súd Bratislava I. Predsedníčka súdu Anna Kašajová mu ukázala alarmujúce podmienky. Gál zistil, že sa spisy povaľujú na chodbách súdu. „Situáciu je potrebné bezodkladne riešiť, a tak k tomu aj pristupujem,“ vyhlásil s tým, že o potrebe financovania skladovacích priestorov pre súdy plánuje hovoriť s ministrom financií. Pokiaľ nemusia sudcovia spisy skladovať doma, tak to ešte stále nie je také zlé.

Takto na bratislavskom súde skladujú spisy. Zdroj: MS SR

Najslávnejší český väzeň Jiří Kájinek je už rok na slobode, živí ho šoubiznis a rozprávanie svojho príbehu.  V rozhovore pre MF DNES   sa ho redaktor tiež pýtal na pasáž z filmu, kde pri úteku po hlavnom hrdinovi dozorca páli so samopalu. „Ten dozorca v skutočnosti po mne nestrieľal dávkami, ale jednotlivými ranami. Bol to poľovník, ktorý bol zvyknutý takto strieľať zo zbrane celý život. Vystrelil na mňa štyrikrát, našťastie ma netrafil ani raz,“ odpovedal Kajínek.

Bývalý elitný vyšetrovateľ finančnej polície NAKA dostal za úplatok päť tisíc eur dva a pol roka basy. O prípade sme informovali na TVKRIMI.SK ako prví. Vyšetroval neodvedenia dane a poistného a podľa obžaloby sľúbil, že za päť tisíc eur zastaví trestné stíhanie vo veci. Pristihli ho pri preberaní peňazí, k činu sa priznal. Bol to zúfalý akt, zúfalého človeka, v zúfalej situácii,“ vyhlásil. Rozsudok nie je právoplatný. Teraz pracuje v mliekarni, býva u kamarátov a má vyhlásený osobný bankrot.

Tento týždeň aj bonus

Ministerka vnútra Denisa Saková navštívila Okresné riaditeľstvo PZ v Trebišove. Zdroj: MV SR

 Rezort vnútra sa na sociálnej sieti pochválil, že ministerka Denisa Saková navštívila  Okresné policajné riaditeľstvo v Trebišove.

Privítal ju “pupkatý” policajt so zlým držaním tela v kancelárii, ktorá pripomína seriál Malý pitval z veľkého mesta. Vyrušujú iba prázdne plastové fľaše položené na vešiaku, ktoré v tom čase ešte neexistovali. Koberec zrejme aspoň 15 rokov netepovali a ošúchaný gauč prikryli dekou. Takáto atmosféra, aj postoj policajta pri salutovaní, urobili z bežnej udalosti počas výjazdového zasadnutia vlády záber, ktorý dokonale vystihuje súčasný stav slovenskej polície.

Páčil sa Vám text? Zdieľajte ho!
onpost_follow 1

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *