PIRAŇA PÍŠE: Boss Okoličány na úteku zaútočil na policajtov. Kto mu pomohol?

BRATISLAVA – Kvôli Róbertovi Okoličánymu menili zákon, kauzu aj tak nevedeli 13 rokov ukončiť. Po prepustení z väzby ho trikrát obvinili za iné činy. Obvinenie raz prokurátor zrušil a dvakrát ho súd oslobodil. Teraz dostal doživotie a ušiel.

  • Róberta Okoličányho prvýkrát obvinili v apríli 2005
  • Definitívny verdikt padol v apríli 2018
  • Za toto obdobie sa vystriedali dvaja generálni prokurátori, piati ministri vnútra, štyria policajní  prezidenti a šesť ministrov spravodlivosti

V apríli 2005 policajti zasiahli proti skupine bossa východoslovenského podsvetia Róberta Okoličányho, ktorého volajú aj Oki na pohrebe Jozefa Eštóka. Niektorých zadržali a obvinili z vydierania. O mesiac neskôr prišlo obvinenie z prvej vraždy.  Postupne pribudli ďalšie obvinenia.

V apríli 2007 vyšetrovateľ ukončil vyšetrovanie. Prokurátor podal návrh na podanie obžaloby za založenie a zosnovanie zločineckej skupiny, vraždy a iné skutky. Kľúčovým svedkom bol Róbert Görcsös, ktorý podľa vlastných slov do gangu patril. Aj on bol na začiatku medzi obvinenými, no na základe spolupráce s políciou bolo jeho trestné stíhanie prerušené a bol zaradený do programu na ochranu svedkov. V auguste 2007 sa začalo na Špecializovanom trestnom súde pojednávanie. Okoličányho odsúdili na doživotie vo februári 2009.

Vo februári 2010 rozsudok vždy zrušil Najvyšší súd. Urobil tak senát pod vedením Milana Karabína  a členov senátu Jozefa Kanderu, Jany Serbovej. Prikázal spojiť štyri samostatné konania do spoločnej trestnej veci a nanovo vypočuť šesťdesiat svedkov. V minulosti totiž kauzu rozdelili na viaceré samostatné konania, keďže niektorí obžalovaní nechodili na pojednávanie. Výhradou senátu Karabina bolo aj  to, že sa Špecializovaný súd odvolával iba na výpoveď jediného svedka a to Görcsösa. Tu treba pripomenúť, že Kandera v apríli 2010 zo súdu odišiel a dnes je prokurátorom Generálnej prokuratúry a Karabin v auguste 2015 zomrel.  Celý text si prečítajte na mojom blogu na sme.sk

Páčil sa Vám text? Zdieľajte ho!
onpost_follow 0

One Comment on “PIRAŇA PÍŠE: Boss Okoličány na úteku zaútočil na policajtov. Kto mu pomohol?”

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *