PIRAŇA PÍŠE – Kauza Lexovho siskára: Pred raziou kvôli DPH z domu vynášal zbrane aj dokumenty

BRATISLAVA – Dušan Kemény  za éry Ivana Lexu hľadal špinu na politikov aj novinárov. Keď ho chceli zadržať pre podvody s DPH, dostal echo. Policajti však všetko monitorovali. A potom prišla razia…

Dušan Kemény je bývalý príslušník Štátnej bezpečnosti a Slovenskej informačnej služby. Používal meno Pastucha.  Za éry Ivana Lexu šéfoval komandu tajnej služby, ktoré sa venovalo kompromitovaniu opozičných politikov a novinárov.

V auguste 2015 policajti Keményho sledovali. Plánovali ho zadržať kvôli podvodom s DPH. Vyplýva to z policajných úradných záznamov, ktoré mám k dispozícii. V dokumentoch je zaznamenané ako z domu v dedine na Záhorí, v ktorom žije, odnášal zbrane a dokumenty. Zbrane odniesol do lesa. Z jeho správania opísaného v úradných záznamov vyplýva, že sa na policajnú raziu pripravoval a mal informácie, že bude zadržaný. Dostal echo a akciu mu niekto vyzradil. Policajti však nezasiahli, raziu neurobili a ďalej ho monitorovali. Keďže sa nič nedialo, Kemény išiel späť do lesa a zbrane naložil do auta. Vozil sa s nimi takmer celý deň po Bratislave a absolvoval aj nejaké stretnutia.

V bratislavskom Ružinove ho pred hotelom Nivy zadržali. Išiel za menželkou. Okrem daňových únikov Keményho tak obvinili aj  zo zločinu nedovoleného ozbrojovania a obchodovania so zbraňami  a prečinu nedovoleného ozbrojovania a obchodovania so zbraňami. Zaistené zbrane mali zbrúsené sériové čísla.

Akcia Matrac

Vyšetrovateľ Národnej protizločineckej jednotky v auguste 2015 obvinil  spolu päť ľudí pre zločin neodvedenia dane a poistného v štádiu pokusu. Akcia mala názov Matrac. V čase policajnej akcie sa jednej z obvinených nachádzal za mrežami v Českej republike pre inú trestnú činnosť.  Jeden z obvinených medzi časom zomrel. V októbri 2017 vyšetrovanie ukončili. Prokurátorka spracúva obžalobu. O prípade bude rozhodovať Okresný súd v Nitre.

Podľa vyšetrovateľa sa Dušan Kemény v presne nezistenom období začiatkom roka 2010 spolčil s ďalšími osobami za účelom skrátenia DPH ako aj neoprávneného uplatňovania nárokov na vrátenie DPH.

  • Išlo o obchody s fiktívnym tovarom ako exkluzívne ortopedické anatomicky tvarované dvojvrstvové matrace, prepravné obaly na matrace, pracovná obuv a reklamné banery .
  • Hlavní predstavitelia skupiny z pozadia riadili vybrané obchodné spoločnosti za účelom deklarácie zdaniteľných fiktívnych obchodov medzi týmito spoločnosťami s cieľom neoprávneného uplatňovania nárokov na vrátenie DPH, ako aj skrátenia dane.
  • Do spoločností boli dosadené „biele kone“.
  • Operovali najmä v okolí Nitry, Myjavy a Bratislavy.
  • Firmy vystavovali fiktívne účtovné doklady a podávali daňové priznania k DPH, pričom obchody sa neuskutočnili a na daňovom úrade  si zabezpečovali priechodnosť vyplatenia vratiek.

Celkovo si obvinení neoprávnene uplatnili nárok na vrátenie DPH vo výške 602 673 ,19 eur a skrátili daň vo výške 1 577 eur pričom z uplatneného nároku im bolo vyplatených len 69 999,99 eur.

Celý článok, súvislosti, ako aj vyjadrenia zaiteresovaných si môžete prečítať na mojom blogu.

 

Páčil sa Vám text? Zdieľajte ho!
onpost_follow 0

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *