OD PONDELKA DO NEDELE: Vadala smeruje do Talianska, Okoličányho chlapov chytili, on uniká

KOMENTÁR – Drucker podal demisiu, Gašpar odstúpil a Harabin potvrdil, že chce byť prezidentom. Okoličányho chlapcov dolapili, hľadaní advokáti z kauzy takáčovci sa po prihlásili na polícii a po robotníkoch na stavbe na bratislavských Kramároch niekto strieľa. Novinári kritizovali šéfa protikorupčnej jednotky Krajmera. Odteraz bude mať „dohľad“ nad ich otázkami.

Každý týždeň v nedeľu na portáli TVKRIMI.SK prinesenie prehľad udalostí z oblastí rezortu vnútra, prokuratúry a spravodlivosti, ktoré nás v uplynulom týždni zaujali a považujeme ich za dôležité. Tu je sedem udalostí za 16. týždeň v roku 2018.  Tentokrát vyberala Júlia Mikolášiková.

Top udalosťou je týždňa je demisia ministra vnútra Tómaša Druckera a ohlásený odchod policajného prezidenta Tibora Gašpara. Drucker vydržal vo funkcii 22 dní. Gašpar šesť rokov. Premiér Peter Pellegrini oznámil, že meno nového ministra bude známe už v stredu.  Spomína sa viac kandidátov, nebudeme o nich špekulovať. Následne „budú hľadať“ nového policajného prezidenta. Táto téma je stredobodom pozornosti všetkých médií, tak iba stručne. Otázkou zostáva, kto vezme post šéfa polície na pár mesiacov. Od jesene má totiž platiť nový zákon na výber policajného prezidenta. Predsedovi vlády tiež želáme, aby tentokrát do čela rezortu vybral človeka, ktorý sa nezloží po troch pár kritických článkoch o manželke a po volaní novinárov, opozičných politikov, aktivistov z ulice, aby odvolal šéfa polície. Chce to niekoho naozaj odolného. V tomto rezorte sa totiž „prúsery“  dejú takmer každý deň.

Začiatkom týždňa sme ako prví priniesli správu o prípade, že na stavbe na bratislavských Kramároch niekto strieľal po robotníkoch.  Po zranení ich museli ich operovať. Ostatní sa teraz  boja pracovať. Najpravdepodobnejším motívom je, že niekomu prekáža hluk zo staveniska,  alebo to, že tu vyrastie ďalší dom. Téme sa venoval Richard Bolješik.

Advokáti obvinení v kaze takáčovci, ktorí boli  takmer rok a pol v policajnom pátraní, sa sami prihlásili na polícii. Informáciu sme priniesli ako prví. Téme sa opäť venoval Richard Bolješik. Prípad takáčovcov sa orgánom činným v trestnom konaní rúca. Z pôvodne 21 obvinených už vo väzbe v čase, keď sa advokáti prihlásili, nebol nikto. Sudca Špecializovaného trestného súdu Jána Hrubala už vlani prepustil aj Ľubomíra Kudličku, považovaného za bossa. Polícia a prokurátor si s prípadom podľa informácií, ktoré sme získali, nevedia poradiť. Aj to mohlo byť motívom obvinených advokátov na návrat z “úteku”.  Prípad budeme samozrejme sledovať aj naďalej.

Bývalý minister spravodlivosti a predseda Najvyššieho súdu, sudca Štefan Harabin potvrdil, že ak vyzbiera dostatok podpisov, tak bude kandidovať na prezidenta. „Situácia v Slovenskej republike si vyžaduje, aby bol v jej čele človek, ktorý pozná právo a právo nikdy nekrivil. Ktorý sa nespráva ako lokaj Bruselu, či Washingtonu,“ povedal. Otázkou zostáva, čo sa potom stane s kauzou Róberta Lališa alias Kýbka a spol. Je totiž v senáte, ktorý má na Najvyššom súde rozhodnúť o odvolaniach obžalovaných. Ak by sa dostal do prezidentského paláca, mal by právomoc napríklad aj udeliť milosť.  Kýblovi aj hocikomu inému, ktorý je právoplatne odsúdený. Ale nepredbiehajme.

Antonio Vadala smeruje spät do Talianska. Krajský súd v Košiciach rozhodol o zmene väzby pre Vadalu z predbežnej na vydávaciu. V Taliansku je trestne stíhaný za drogovú činnosť a súd v Benátkach na neho vydal európsky zatýkací rozkaz. Vadalu spomínal vo svojom nedokončenom článku aj zavraždený novinár z portálu Aktuality.sk Ján Kuciak.  Vadala sťažnosť nepodal. Súd tak teraz bude rozhodovať o jeho vydaní Talianom. Vadala  je občanom Talianska a roky  pôsobí na východe Slovenska. Pre podozrenie zo subvenčného podvodu ho slovenské orgány obvinili, až keď o neho prejavili záujem tie talianske. Ostáva len dúfať, že v Taliansku kauzu aj úspešne dokončia. Tá slovenská by sa totiž mohla ťahať aj 13 rokov, ako napríklad prípad bossa Róberta Okoličányho a spol.

Aktuálne pátranie po odsúdenom na úteku. Zdroj: Polícia SR

Mužov z Okoličányho gangu policajti dolapili a doviezli ich priamo do väznice. Ide o Ľubomíra Bialka, odsúdeného na 12 a pol roka, Pavla Karasa odsúdeného na 12 rokov, Jaroslava Janoščáka odsúdeného na 11 rokov, Martina Miku odsúdeného na osem rokov a Ľuboša Vasiľova odsúdeného na päť rokov. Prípad sa ťahal 13 rokov, na súde to bolo 11 rokov.  Po vyhlásení rozsudku Najvyššieho súdu sa ukázalo, že nástup odsúdených na výkon trestu bude sprevádzaný ťažkosťami. Boss Róbert Okoličány si verdikt doživotie vypočuť neprišiel a stihol ujsť, skôr ako súd vydal príkaz na dodanie do výkonu trestu. Cieľoví pátrači, takzvaní lovci lebiek, tak aspoň majú novú prácu.

Riaditeľ Národnej protikorupčnej jednotky Robert Krajmer odišiel zo svojej funkcie. Po vražde Kuciaka bol kritizovaný za to, že bol na mieste činu a novinári tiež odhalili podozrivé prepojenia v podnikaní jeho manželky. Teraz bude na policajnom prezídiu šéfovať odboru, ktorý má na starosti prevenciu, infozákon a odpovede pre novinárov. K médiám tak bude mať veľmi blízko. Bude vedieť kto, čo a kedy chystá publikovať. Tak, tešíme sa na spoluprácu.

Páčil sa Vám text? Zdieľajte ho!
onpost_follow 0

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *