PIRAŇA PÍŠE: Kto preverí klamstvá v kauze piešťanských piťovcov? Expolicajt podal trestné oznámenie

BRATISLAVA – Svedkovia v kauze piešťanských piťovcov klamali. Jeden z nich, to na súde aj priznal.  Expolicajta, proti ktorému vypovedali, oslobodili.  Podal trestné oznámenie.

Milan K. bol šéfom piešťanskej kriminálky a pracoval aj na Úrade boja proti organizovanej kriminalite. V júli 2013 ho obvinili v kauze piešťanských piťovcov. Kukláči prišli do jeho rodinného domu neďaleko Piešťan a odviedli ho v putách.  Z policajného zboru ho prepustili, vo väzbe strávil 20 mesiacov a 10dní. Usvedčovali ho jeho bývalý informátor Róbert Bíly a Matúš Šelestiak, ktorí boli tiež medzi obvinenými. Pripisovali mu založenie zločineckej skupiny, korupciu aj zneužívanie právomoci verejného činiteľa.

 Prvýkrát dostal štyri a pol roka

Prvýkrát senát Špecializovaného trestného súdu bývalého policajta oslobodil v prípade zločineckej skupiny a aj ďalšieho skutku, ale za iné činy mu dal štyri a pol roka. Išlo o prípady opísané v obžalobe ako prijímanie úplatku a zneužívanie právomoci verejného činiteľa.

„V presnejšie nezistenom období bezprostredne po mesiaci júl roku 2011 ako príslušník PZ vystupujúc ako osoba majúca presnejšie nešpecifikované vedomosti o trestnej činnosti spoluobžalovaných prevzal od Róberta Bíleho úplatok vo výške 500 eur,“ znel prvý skutok.  Druhý hovoril o tom, že ako policajt vtedajšieho Úradu boja proti organizovanej kriminalite v presne neustálenom dni v mesiaci máj roku 2006, upozornil v meste Piešťany Róberta Bíleho na informáciu, že na druhý deň bude zadržaný príslušníkmi polície, v rámci vyšetrovania spáchaného trestného činu lúpeže ďalší muž, o ktorom vedel, že je v styku s Róbertom Bílym, následkom čoho sa ten skrýval. Najvyšší súd však rozsudok zrušil a prípad sa vrátil na Špecializovaný trestný súd. Viac si môžete prečítať tu.

Oslobodenie

Vo februári tohto roka senát Špecializovaného trestného súdu zmenil názor a padol oslobodzujúci verdikt. Rozsudok nie je právoplatný, prokurátor podal odvolanie. Rozhodovať bude Najvyšší súd SR. Viac o prípade si môžete prečítať tu.

V tomto rozsudku sa spomína, že podľa svedka Šelestiaka napríklad Bíly dal expolicajtovi pri barovom pulte kaviarne Lemon v Piešťanoch 500 eur s tým, že „ho nebudú učiť na veľké peniaze“. Tento dôkaz bol jedinými priamymi dôkazom potvrdzujúcim vinu.  Senát Špecializovaného trestného súdu na margo toho konštatoval, že svedok Šelestiak vypovedal k rozmiestneniu osôb a zariadenia baru v Piešťaňoch. „Z jeho výpovede i z nákresov predložených obhajobou vyplynulo, že z priestorov, kde sa mal nachádzať, nebolo možné vidieť, ako obžalovaný expolicajt preberá finančnú hotovosť,“ napísal predseda senátu Ján Hrubala do rozsudku.

Boli vypočutí aj dvaja a bývalí kolegovia obžalovaného expolicajta. Obaja ho hodnotili kladne ako svedomitého policajta. Z výpovede jeho bývalého nadriadeného bolo zrejmé, že tento obžalovaný nemal prístup na takzvané režimové pracovisko vykonávajúce odposluchy, odkiaľ by mohol mať informácie o prípade lúpeže.

Róbert Bíly a Matúš Šelestiak. Zdroj: archív pir
Trestné oznámenie

Ešte počas druhého kola pojednávaní na súde Milan K. oznámil, že podal v polovici februára trestné oznámenie pre vydieranie, podvod, krivé výpovede, marenie spravodlivosti, zneužívanie právomoci verejného činiteľa a iné na Generálnej prokuratúre SR. Dokument založil do spisu.

Matúš Šelestiak sa mal podľa neho dopustiť trestného činu krivej výpovede, nakoľko vedome uviedol nepravdu aj po riadnom predchádzajúcom poučení.  V trestnom oznámení ktoré prezentoval na pojednávaní na súde uviedol, že Šelestiak sa k tomu, že vo výpovedi na polícii klamal, priznal na hlavnom pojednávaní na súde.  „Bol na to počas pojednávania  advokátom upozornený dozorový prokurátor, “ podotkol bývalý policajt. Prokurátor však v tejto veci nekonal.

Šelestiak bol tiež obvinený v kauze piešťanských piťovcov. Na pojednávaní urobil vyhlásenie o vine a priznal sa.  Za založenie zločineckej skupiny, vydieranie a ďalšie skutky dostal osem rokov.

Bíly zase v počiatočnom štádiu vyšetrovania podľa polície vystupoval ako hlava tohto zoskupenia. Na začiatku všetku vinu popieral, potom sa inciatívne prihlásil ako „dôležitý” svedok a vypovedal proti ostatným. Najmä proti Ľubošovi Ferusovi a expolicajtovi. V minulosti bol evidovaný ako jeho informátor. Súd schválil dohodu o vine a treste uzavrel s prokurátorom. Za založenie zločineckej skupiny, vydieranie, lúpež, poškodzovanie cudzej veci, poisťovací podvod a podplácanie dostal  trest osem rokov a následne v prípade piešťanských piťovcov vystupoval ako svedok. Bíly a Šelestiak boli po odsúdení spolu v jednej väznici. Tam sa  podľa vyjadrenia expolicajta na súde, mali dopúšťať viacerých trestných činov, pričom v podaní uvádza aj mená svedkov.

„Vzájomnou koordináciou a ladením svojich výpovedí zabezpečili pre OČTK začatie rôznych trestných stíhaní. Tie boli umelo vytvorené a NAKA postupovala nezákonne, keď im zabezpečovala rôzne výpovede,“ tvrdil  bývalý policajt.

Poukázal, že  dvaja operatívni pracovníci  mali zasahovať a koordinovať obsah svedectiev a koordinovanie výpovede medzi Šlestiakom a Bílym prebiehalo vždy práve po návšteve OČTK v Ústave na výkon trestu v Dubnici nad Váhom a takto mali nahovárať aj ďalších svedkov z iných prípadov. Podľa toho, čo odznelo na súde v kauze piešťanských piťovcov, Šelestiak s Bílym nahovárali ďalšiu osobu, aby proti nemu za výhody vypovedali a podmieňovali  výsluch nátlakom.

Výpovede si ladili cez listy

Expolicajt poukázal aj na korešpondenciu medzi Bílym a Šelestiakom, ktorú zadržali na základe príkazu sudcu v kauze takáčovcov. Aj v tomto prípade Bíly a Šelestiak majú postavenie svedkov. Listami, z ktorých je zrejmé, že konšpirujú a dohadujú sa na výpovediach, sa zoberal na senát v kauze piešťanských piťovcoch na verejnom hlavnom pojednávaní.  Viac o prípade listov si môžete prečítať  v článku tu.

Ešte nerozhodli

Trestné oznámenie, o ktorom bola reč na pojednávaní, z Generálnej prokuratúry odstúpili na Úrad špeciálnej prokuratúry.

„V časti týkajúcej sa korupčného konania podozrivou osobou bolo doručené Úradu špeciálnej prokuratúry. Prokurátor ho následne po preštudovaní odstúpil na NAKA na doplnenie trestného oznámenia,“ uviedla hovorkyňa Úradu špeciálnej prokuratúry Jana Tökölyová.

Ako podnet vybavila NAKA? Z tlačového odboru na otázky zatiaľ nereagovali. A čo sa stalo zo zvyšnou časťou trestného oznámenia, nie je známe. Úrad špeciálnej prokuratúry neeviduje žiadne trestné oznámenie vo veci krivej výpovede. „Ide o bežnú súčasť obhajobných tvrdení, že výpovede korunných svedkov označia za krivé výpovede,” informovala Tökölyová.

 

Páčil sa Vám text? Zdieľajte ho!
onpost_follow 0

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *