PIRAŇA PÍŠE: Ako sa z Jura z Lamača stal boss Piťo, ktorý vydával príkazy na vraždy

BRATISLAVA – Boss Piťo sa bránil, že nie je mafián, ale len obyčajný chalan z Lamača. Teraz sa kajá a opisuje ako spáchal vraždy. Počas svojho pôsobenia v organizovanom zločine mu neraz išlo o život.

Pripravili sme sériu článkov o mafiánskych skupinách a ich bossoch. Túto sobotu uverejňujeme prvú časť o Jurajovi Ondrejčákovi alias Piťovi. Piťovci sú jeden z gangov, ktorý neutrpel  straty vlastných, ani jedného z nich konkurencia nezavraždila. Až traja členovia gangu však  spáchali samovraždu.

Juraj Ondrejčák chodil ako chlapec miništrovať. Absolvoval strednú zdravotnícku školu odbor zubný laborant. Istý čas navštevoval vojenskú akadémiu. Vyštudoval právo na súkromnej vysokej škole v Sládkovičove. Bakalársku prácu písal na tému Ochrana života a zdravia v Trestnom zákone. V roku 2011 získal titul magister a chce získať aj titul JUDr. Zaujímala ho ma téma úkladnej vraždy.

Začínal u Róberta Lališa alias Kýbla v skupine sýkorovcov aj so svojim kamarátom Mikulšom a Polónym. Juraj Bílik alias Čapatý, krorý Lališovi roky slúžil, tvrdí, že Kýbel ich zo skupiny vyhodil, keď spáchali nejakú lúpež. Dôvodom bolo, že on o nej nevedel.

Piťo a jeho družina mali vplyv a moc najmä v Bratislave, no ich začiatky sú spojené aj s „prácami“ na východe Slovenska. Robil pre Dušana Borženského alias Boržu.

 Bola to  jedna z najakčnejších skupín organizovaného zločinu na Slovensku a mala jednoduchú štruktúru. Vodca bol Piťo a pod ním bola  a jedna riadiaca úroveň a výkonná zložka, ktorú tvorili ochrankári, členovia výjazdu a biletári.  Mali aj vlastnú internetovú stránku, kde zverejňovali fotografie z policajných zásahov  a kritizovali políciu. Boli veľmi viditeľní a tým provokovali štátny aparát, najmä činmi, keď sa snažili nahradiť políciu.

V roku 2007 KDH navrhlo  Ondrejčáka do školskej komisie miestneho zastupiteľstva v Lamači. Po medializácii  sa členstva vzdal. Karate ho trénoval advokát Ernest Valko. V minulosti  u neho pracoval syn významného podnikateľa Martin Rehák. S Piťom sa s ním pozná zo školy. V mafiánskych zoznamoch, ktoré v roku 2011 pochybne unikli z polície a veľa sa diskutovalo o ich pravosti, bol v zložke s názvom piťovci zaradený aj podnikateľ Marián Kočner i advokát Zoroslav  Kollár, ktorý kvôli tomu žaloval ministerstvo vnútra.

Kýbel sa aj s Ladislavom  Bališom alias Dlhým za sýkorovcov zúčastnil jednej z narodeninových osláv Ondrejčáka a prišli aj šéfovia iných konkurenčných skupín. Párty prekazila polícia, kontrolovali prítomných. Po akcii si k mafiánskym šéfom prisadol aj jednej z policajných funkcionárov. Piťo sa do neho navážal a pokrikoval na neho, to sa nepozdávalo Bališovi, tak ho upokojoval.

Juraj Ondrejčák na súde. Foto: Michal Burza

Piťo chcel mať Lamač čistý. Traduje sa historka, že raz tam niekto podpálil auto, Piťo zavolal Martinovi Rácovi, ktorý má čelné postavenie v inej bratislavskej partii –  jakšíkovci, ktorých z tohto činu podozrieval, a oznámil mu, že si takéto veci vo svojej štvrti neželá.

Kýbel v lete roku 2010 poveril Juraja Harvana s prezývkou Zlatinko, alebo Zetko a Čapatého aby sledovali Zoroslava Kollára. Keď  ho našli v podniku v centre Bratislavy, Čapatý zavolal Lališa a išli spolu za Kollárom. „Lališ hovoril, že sa stará do vecí, do ktorých ho nič neni. Padli mená dvoch podnikateľov. Kollár volal piťovcov,“ spomenul Čapatý. Piťovcov nazval decká z Lamač. „ Vybavili sme ich raz dva, lenže oni si ho odtiaľ zobrali,“ spomenul.

V lete 2011 sa v Zemianskych Sadoch odohrala bitka medzi advokátom a domácimi. Incident sa mal stať po tom, ako ich upozornil, aby nerobili krik. Privolaní zasahujúci policajti sa mali s vagabundmi bratríčkovať. Na pomoc advokátov prišiel Piťo. Vyjadril sa, že  tam bol pomôcť ľuďom v núdzi.

  • Piťovci mali základňu v krčme Trojka v bratislavskom Lamači.
  • Nosili maskáče, oblečenie značky Thor Steinar alebo Alfa.
  • Ozbrojení boli pištoľami značky Sig Sauer, či nožmi značky Lasky. Každý člen mal mať časom nárok na ručne vyrábaný nôž Lasky s vygravírovaným poradovým číslom. Trnavská podskupina zašla ešte ďalej.
  • Vozili sa na Mercedesoch G.   

Policajti v septembri 2011 zadržali  Viktora Macejáka a ďalších dvoch mužov. Dôvodom bolo, že pýtali od podnikateľa 12-tisíc eur za to, že pre Macejáka vypracoval objednávku na betónovú dosku na príliš vysokú sumu a to ich urazilo. Trnavský súd spomínaných dvoch mužov odsúdil za vydieranie. Maceják začal spolupracovať s políciou a rozprávať o svojom pôsobení u piťovcov, obvinenie mu tak prokurátor dočasne odložil. Získal štatút chráneného svedka.

V novembri 2011 tak do bratislavského Lamača priletel vrtuľník, lanami z neho zostúpili kukláči a Piťa zadržali. Pri akcii s názvom Eden zadržali aj ďalších z partie a obvinili z viacerých trestných činov a poslali do väzby. Piťo vinu popieral.

„Ak ma obvinia z toho čo som urobil priznám sa, ale toto som neurobil a som nevinný,“ vykrikoval Piťo.

Foto: Michal Burza

 

Smial sa, tvrdil, že prezývku Piťo dostal po otcovi. „Celú skupinu volali piťovci. My sme sa z toho smiali. Ešte som hovoril, že ak by som sa dal preoperovať na ženu, tak ako by sa volali,“ hovoril.

„V roku 2005 mozgový makač – policajný prezident – dal do obehu mafiánske zoznamy. Nikto sa k tomu nehlásil. Odvtedy sú mafiánske zoznamy a skupiny. Dali tam právnikov, frajerky, ženy. Odvtedy som členom skupiny piťovci,“ tvrdil Ondrejčák.

V decembri 2014 ho odsúdili na 16 rokov rokov za založenie zločineckej skupiny a ďalšie trestné činy.  V tom čase nikto zo skupiny nebol obvinený a teda ani odsúdený za vraždu.

Policajti však opäť udreli na ľudí z Piťovho gangu.  V júni 2015 pri drogovej akcii zadržali Miroslava Kraloviča, ktorého volali Mirči. Začal vypovedať proti Piťovi. V júni 2016 policajti udreli na zbytky piťovcov pri akcii Gondola. Zdržali aj ďalších. Medzi nimi aj Piťovho bývalého ochrankára a ten spustil lavínu ďalších svedectiev. Aj o vraždách.

„V podstate som celý čas vedel, že to raz príde a povie to na mňa, tak by som to povedal, nebol som prekvapený, že on začal,“ povedal Ondrejčák na adresu kajúcnika.

Uviedol, že sa na neho nehnevá. Spolupracovať s políciou začal aj Luboš Zelman, prezývaný  Zrzek, ktorý pre Piťa vraždil. „Ani na Luboša nie som nahnevaný, ani na nikoho. To sú moji kamaráti, s ktorými som prežil určité obdobie, ktoré nebolo ľahké,“ vyhlásil. Obvinili ho zo štyroch vrážd. Ondrejčák sa priznal a začal vypovedať o skutkoch, ktoré spáchal.

  • vražda Albánca Fadila Pasjača z februára 2000
  • vražda Ľubosla Velka, ktorý Albánca sledoval zo septembra 2000
  • vražda Jána Takáča zo skupiny takáčovcov z júla 2003
  • pokus o vraždu Tibora Füleho zo skupiny takáčovcov z novembra 2004

 „To bolo dané, že Ľuboš Zelman bol na takého roboty, on si vybral svoju kariéru. Ja som ho mal na takéto roboty. Samozrejme, že všetko robil s mojim vedomím. Nechcem sa z ničoho vyviňovať,“ skonštatoval Ondrejčák.

Zelman  bol  strelcom v troch prípadoch. Vraždu Albánca Fadila Pasjača si u Ondrejčáka objednal  už v úvode spomínaný mafián z Košíc Dušan Borženský zvaný Borža, ktorý zase dostal objednávku od istého podnikateľa.

„My sme tam boli ako výkonná zložka, robili sme pre Borženského. On bol vtedy môj šéf,“ vysvetľoval Ondrejčák. Piťo mal poveriť vykonaním činu Zelmana, ktorý prostredníctvom Ľuboslava Velka alias Vlka, získaval informácie o obeti. Zelman na Pasjača vystrelil osem rán. Neskôr Piťo na chate na Záhori  mal zabiť Velka. Partia ho tam vylákala.

„Keď som Velka omráčil, pristúpil som zozadu, uchopil som ho pravou rukou okolo krku a po chvíľke dusenia som mu trhol hlavou, čo mu pravdepodobne zlomilo väz,“ opísal vo výpovedi Ondrejčák.

Následne prikázal, aby mu dali sáčok na hlavu, lebo krvácal a na jeho pokyn ho potom ďalší traja išli zakopať.  Išlo o zradu. Borža bol už bol vo väzení a nedokázal mať vplyv na svojich ľudí. Dozvedeli sme sa, že ukazujú na Ľuboša Zelmana za vraždu Pasjaču. Nešlo iba o ochranu Ľuboša ako takého, ale aj o ochranu pred protistranou, mohli sa pomstiť oveľa horšie, ako tak, že by Ľuboša zavreli,“ vysvetľoval motív. Piťo neskôr prikázal chatu podpáliť.

“Asi ma to prenasledovalo. Ľutujem všetky veci čo som spravil, ale túto vraždu Velka ľutujem najviac,“ vyhlásil mafiánsky boss.

Priznal sa aj k tomu, že dal zastreliť šéfa konkurenčného gangu Jána Takáča. Práve jeho vraždu si vymenil s Kýblom. Podľa Piťovej výpovede mali Takáča pôvodne zavraždiť sýkorovci a piťovci mali zabiť Róberta Pála od takáčovcov.

Piťovi mali povedať, že je rozhodnuté, že jeden z jeho mužov „už nebude žiť.“ Následne „vyhodili do vzduchu“ chalana, ktorý robil biletára, ktorý bol v aute s priateľkou a po útoku jej ostali trvalé následky. Sýkorovci mu povedali, to spravili takáčovci. „Išli sme za Kýblom a dohodli sme sa, že my spravíme Pála a oni Takáča, uviedol Piťo.

„Bola to odplata za to dievča, ktoré vybuchlo a aj prevencia, To nebolo za peniaze a nebol to teritoriálny boj, bola to odpoveď na ich čin a zabránenie ďalším,“ objasnil.

Pál patril tiež k takáčovcom a pôvodne ho chceli zabiť piťovci, ale ako už bolo spomenuté , napokon ho zabili sýkorovci. Takáča na príkaz Ondrejčáka zabili piťovci. Vydal aj príkaz na vraždu Tibora Füleho. Streľbu však prežil.

Existenciu vzťahov medzi Piťom a Kýblom aj v neskoršom období naznačil Ladislav Bališ alias Dlhý, ktorý mal v sýkorovcom gangu na starosti Bratislavu.

„Vo Funuse si pamätám jedno stretnutie, čo mal Lališ s Ondrejčákom,“ vypovedal  Bališ a opísal ako zaparkovali auto pri pohostinstve v Horskom parku v Bratislave a spolu s Kýblom išli ďalej pešo. Vymenoval osoby, ktoré sprevádzali šéfov skupín.

„A jak sme išli už k tej bráne, tam je taká predzáhradka, tak už som videl, že prichádza z tej strany druhej Ondrejčák, lenže zase zozadu jak je kostol, kukláči išli, Kýbel hneď dostal záchvat a začal bežať cez ploty,“ povedal. Kukláči sa zamierili na Ondrejčáka a kým sa s ním vybavovali, Bališ odišiel preč.

Potom hľadali Kýbla, ale nikde ho nebolo. „Večer ho hľadáme, potom voláme Ondrejčákovi,  že počúvaj, čo to tam bolo s tými, on povedal, že nič len ma skontrolovali, mne teraz robia také problémy a pustili ma. No, dobre, kde je Kýbel? spýtal som sa. Nikto nevedel, kde je Kýbel ,“ spomenul.

Neskôr zistil, že Kýbla dohrýzli psi, keď bežal cez záhrady. „Rok si nepamätám, ale bolo to v lete. Prisahám bohu, že kedy to bolo, to neviem. Teplo bolo, viem, že som bol v šľapkách, lebo ešte hovorím, ja budem utekať jak on cez tie záhrady, tak som išiel kľudne,“ doplnil.

Piťo vyhlásil, že skupinu piťovcov tvoril on a jeho zopár kamarátov. Vymenoval troch. O dvoch z nich hovorí ako o bratoch.

„My sme boli piťovci. Ostatní sa na nás iba priživovali a využívali nás,“ dodal Ondrejčák.

Vyšetrovanie prípadov stále prebieha. Piťovi teraz hrozí 25 rokov až doživotie.

Páčil sa Vám text? Zdieľajte ho!
onpost_follow 0

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *