Kauza takáčovci: Jedného advokáta pustili na slobodu, druhého nechali za mrežami

BRATISLAVA –  Ušli pred raziou, na úteku boli takmer rok a pol. Prihlásili sa na polícii. Najvyšší súd rozhodol. Obvineného advokáta v kauze takáčovcov Juraja Almašiho  nechal za mrežami. Jeho kolegu Petra Tótha pustil na slobodu.

Po tom, ako sa sami  prihlásili na polícii, dvoch obvinených advokátov v kauze takáčovcov sudca Špecializovaného trestného súdu vzal do väzby.  Oni však podali sťažnosť.  Ako v sme o tom písali s tu.

Senát Najvyššieho súdu  v pondelok rozhodol. Juraja Almašiho ponechal vo väzbe a jeho sťažnosť proti uzneseniu  Špecializovaného trestného súdu o vzatí do väzby zamietol.  Petra Tótha  prepustil z väzby na slobodu s tým, že mu uložil dohľad probačného a mediačného úradníka, ako aj ďalšie konkrétne povinnosti. Informáciu pre TVKRIMI.SK potvrdila hovorkyňa súdu Alexandra Važanová.

Petra Tótha z väzby pustili ( vľavo ), Juraj Almáši zostáva za mrežami. Zdroj: PZ

NAKA udrela na skupinu takáčovcov v januári 2017. Obvinili 21 mužov na čele s Ľubomírom Kudličkom alias Kudlom, ktorého volajú aj Rabín.  Medzi obvinenými boli aj Alamaši a Tóth.  Vo väzbe dnes už okrem spomímaného  Almašiho nie je nikto z obvinených. Viac si môžete prečítať tu.

Usvedčujú ich odsúdení piešťanskí piťovci

Alamši je obvinený až v sedemnástich bodoch. “Zabezpečoval právne služby a rady, ovplyvňuje konania pred súdmi a orgánmi činnými v trestnom konaní a využíval pritom služby aj druhého advokáta,”  uviedol vyšetrovateľ  v uznesení.

Okrem toho mal podľa vyšetrovania využívať na činnosť vetvy, ktorú riadil aj olympionika Milana Jagnešáka a bývalých policajtov Ivana Cvetkoviča, Branislava Bakoša alias Bakihi, ktorý až do konca  roka 2016  pôsobil na Národnej kriminálnej agentúre ako funkcionár a Václava Kincla, ktorý je známy ako spisovateľ pod menom Václav Neuer.

Podstata obvinenia Alamšiho a Tótha  podľa vyšetrovateľa spočíva  v tom, že v úmysle získať finančný prospech mali na pokyn jedného z obvinených advokátov v marci 2009 využiť obavy Tomáša Matoviča a predstierať zabezpečenie ochrany jeho majetku a života, čím ho mali podvodne primäť k prevodu nehnuteľností a zároveň ho mali prinútiť k vyplateniu finančnej hotovosti po 3 500 eur pre každého z nich.

Vyšetrovateľ ďalej  tvrdí, že obvinený ďalší obvinený muž sa mal 4. januára 2010 podieľať aj na tom, že Matovič zo strachu pred advokátom a pred ďalšími prítomnými členmi zločineckej skupine mal ako dlžník podpísať fiktívnu zmluvu o pôžičke na sumu 116178,71 eura spolu s uznaním tohto dlhu vo forme notárskej zápisnice. Viac o prípade si môžete prečítať tu.

Medzi kľúčovými svedkami  prípadu sú odsúdení v kauze piešťanských piťovcov, Róbert Bíly a Matúš Šelestiak.  Práve na ich výpovediach je postavené obvinenie. Ich dôveryhodnosť je však vážne naštrbená. Viac si môžete prečítať tu.

Kauza únos Matoviča

Podnikateľa Matoviča uniesli z jeho reštaurácie Stará pošta v Trnave v auguste 2005 muži prezlečení za policajtov, ktorí ho naložili do dodávky s ukradnutými evidenčnými číslami. Matovič bol od svojho zmiznutia nezvestný. Na návrh syna Tomáša  Matoviča vyhlási ho súd v decembri 2014  vyhlásili za mŕtveho.

Za únos pred pár týždňami odsúdili Dagmar Pozdechovú na tri roky. Súd jej uložil najnižší možný trest po tom, ako obžalovaná priznala svoju vinu. Rozsudok nie je právoplatný, prokurátorka sa proti nemu odvolala. Pozdechová bola dlhodobo na úteku a zatkli ju  v júni 2010 v Českej republike. Tam bola za vydieranie podnikateľov a lúpeže v štádiu pokusu odsúdená na trest odňatia slobody v trvaní 11,5 roka. Pôvodne si nepodmienečný trest odpykávala v českom väzení, v súčasnosti si trest vykonáva na Slovensku.

 

Páčil sa Vám text? Zdieľajte ho!
onpost_follow 0

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *