Policajného funkcionára zbili v bordeli. Na pomoc si zavolal mafiána

BRATISLAVA – Žiadna skupina podsvetia by nemohla fungovať bez prepojenia na políciu, prokuratúru, či justíciu. Výnimkou neboli ani piťovci pod vedením Juraja Ondrejčáka.

Pripravili sme sériu článkov o mafiánskych skupinách a ich bossoch. Túto sobotu uverejňujeme druhú časť o Jurajovi Ondrejčákovi alias Piťovi. Piťovci sú jeden z gangov, ktorý neutrpel straty vlastných, ani jedného z nich konkurencia nezavraždila. Až traja členovia gangu však spáchali samovraždu.

Keď v novembri 2010 zavraždili advokáta Ernesta Valka, Piťa to zaskočilo. Mal k nemu totiž blízko. Ihneď si predvolával svojich ľudí a pýtal sa ich, či s tým  majú niečo spoločné. Stretol sa aj s jedným vysokopostaveným členom sýkorovcov, či mužom, ktorý je považovaný za šéfa takáčovcov.

„Povedal som im, že bude s nimi amen tma, ak s tým niečo majú,“ tvrdil Piťo .

Juraj Ondrejčák na súde. Foto: Michal Burza

V apríli 2011 sa vybral za vtedajším ministrom vnútra Danielom Lipšicom, ktorý však bol v tom čase na pracovnom výjazde. Ernest bol môj priateľ. Išiel som za Lipšicom, lebo bol tiež jeho priateľ. Vyšiel z jeho advokátskej kancelárie a myslím si, že by mal mať záujem na vyšetrení prípadu jeho vraždy,” vysvetľoval Ondrejčák pre denník Nový Čas.

S policajtmi, za ktorými ho poslali, sa vtedy rozprávať nechcel, „nedôveroval im a považoval ich za skorumpovaných.“ Vtedajší policajný prezident Jaroslav Spišiak  povedal, že Piťa predvolali následne na výsluch.

Policajti však istý čas podozrievali z vraždy aj práve aj niektorých z jeho mužov. V tomto období rôzni ľudia aj z bezpečnostných, či spravodajských zložiek, Ondrejčákovi donášali informácie.

Piťo  v súvislosti s vraždou Valka spomenul aj dnes už bývalého príslušníka tajnej služby, ktorý mu mal povedať konkrétne meno vraha. „Tvrdil mi, že by za tým mohol byť pán Jaďuď,“ uviedol ešte vlani v lete policajtom. Tiež sa však vyjadril, že si myslí, že čin mohol vykonať aj jeden z jeho ľudí a aj ho menoval. „ Raz mi povedal, že to s tým acetónom funguje,“ usudzoval Piťo. Ako je už známe, Valkovi mali do domu naliať acetón, aby pre zápach vetral a moli sa tak dostať dnu.

Ukázalo sa však, že Valka nezavraždili na objednávku, nezavraždil ho Jaďuď, ani žiadny Piťov človek. Minulý rok v októbri obvinili  Jozefa Radiča a Jaroslava Klinku. Išlo o nepodarenú lúpež. Jeden z nich má podľa výpisov z obchodného registra  blízko k zločineckej skupine takáčovci a druhého obhajuje advokát Lipšic. Musíme pripomenúť, že  v čase vraždy bol ministrom vnútra a tento post zastával, aj keď Piťa zadržali v októbri 2011.

  • Juraj Ondrejčák alias Piťo je za mrežami od novembra 2011. Do jeho domu v bratislavskom Lamači pri akcii Eden priletel policajný vrtuľník. Za založenie zločineckej skupiny a ďalšie trestné činy dostal 16 rokov. Trest s odpykáva vo väznici v Ilave.
  • V júni 2016 policajti udreli na zbytky piťovcov, ktorí ostali na slobode pri akcii Gondola a zadržali ďalších mužov. Medzi nimi aj Piťovho bývalého ochrankára a ten spustil lavínu svedectiev o vraždách. Spolupracovať s políciou začal aj Luboš Zelman, prezývaný Zrzek, ktorý pre Piťa vraždil.
  • Ondrejčák sa k činom priznal a začal vypovedať o skutkoch, ktoré spáchal. Téme sme sa venovali v predchádzajúcom článku. Prečítať si ho môžete tu.
  • Po týchto udalostiach vyzval bývalých kamarátov, aby začali spolupracovať s políciou, vypovedali k činom, ktoré spáchali a znížili si tak tresty.
  • Aktuálne je Piťo obvinený v štyroch prípadoch vrážd: vražda Albánca Fadila Pasjača z februára 2000, vražda Ľubosla Velka, ktorý Albánca sledoval zo septembra 2000, vražda Jána Takáča zo skupiny takáčovcov z júla 2003, pokus o vraždu Tibora Füleho zo skupiny takáčovcov z novembra 2004.

Piťo viacerým policajtom, aj tajným, veril a dúfal, že sú pre neho zdrojom a dávajú mu informácie, aby on mohol  beztrestne a úspešne fungovať. Viacerí však využívali jeho a on bol ich zdrojom informácií, možno aj  bez toho, aby o tom vedel. Stali sa však aj príhody, ktoré nasvedčujú, že niektorým policajtom pomáhal dobrovoľne.

„Policajný funkcionár z útvaru,  ktorý sa zaoberá organizovaným zločinom si zašiel na privát za dievčatami. Tam sa dostal do potýčky s ochrankárom. Šéfa  bratislavského odboru Úradu boja proti organizovanej kriminalite Václava Kincla zbili. Na pomoc si zavolal Ondrejčáka. Bál sa, že by sa o jeho avantúre mohli dozvedieť jeho kolegovia a chcel to vyriešiť tak, aby  z toho nebol škandál a nikto sa to nezvedel,“ vyplýva z dokumentov, súvisiacich s vyšetrovaním prípadu.

Pomoc, ktorá sa policajtovi od Piťa v chúlostivej situácii dostala, sa stala už určitým záväzkom. Kincl, známy aj ako spisovateľ pod menom Václav Neuer, je od januára minulého roka paradoxne obvinený v kauze takáčovi. Viac si môžete prečítať tu.

Juraj Ondrejčák na súde. Foto: Michal Burza

Iný policajt zase Piťových ľudí informoval o policajných akciách. Tvrdí to obvinený muž, ktorý sa priznal, že pracoval pre zločineckú skupinu piťovcov. Vypovedal o tom ako s nimi chodil na športové podujatia, ako im dával informácie z polície, prezrádzal aké majú na piťovcov dôkazy.

Uviedol aj prípad, keď v súvislosti drogovou kauzou, kde čelilo obvineniu aj osoby blízke piťovcom. Jedného z piťovcov mal varovať, že keď pôjde s niekým na stretnutie, ten bude mať na sebe nahrávacie zariadenie, ktoré mu dali policajti a následne ho zadržia. Branislav Bakoš, alias Baki, až do nedávna riadil jednu z jednotiek na NAKA. Aj on je stíhaný s takáčovcami. Viac si môžete prečítať tu.

Nad rámec uvádzame, že Kincla aj Bakoša spomína vo výpovedi aj daňový podvodník Ľuboš Varga, s ktorým spísal trestné oznámenie prokurátor Vasiľ Špirko.

Róbert Lališ, alias Kýbel, sa aj s Ladislavom  Bališom, alias Dlhým za sýkorovcov, zúčastnil jednej z narodeninových osláv Ondrejčáka a prišli aj šéfovia iných konkurenčných skupín. Párty prekazila polícia, kontrolovali prítomných. Po akcii si k mafiánskym šéfom prisadol aj jeden z policajných funkcionárov. Piťo sa do neho navážal a pokrikoval na neho a posmieval sa mu. To sa nepozdávalo Bališovi a musel Piťovi dohovárať.

Pravdou je však aj to, že kým iné zločinecké skupiny policajti prehliadali a až ignorovali, po piťovcov išli tvrdo a využívali rôzne opatrenia, napríklad ich často kontrovali najmä pri cestných kontrolách. Oni si ich na oplátku za to, fotili a zábery zverejňovali na internete. Prevádzkovali aj webovú stránku, na ktorej sa policajtom vysmievali.

Členovia gangu piťovcov vypovedajú aj o tom, ako sa v skupine vybavovali veci, hovoria o konkrétnych prípadoch z bratislavských okresných súdov.

„Svedkovia vypovedajú o tom, ako sa  Piťo dostal aj k ľuďom z prokuratúry a stretával sa s naozaj zaujímavými ľuďmi z tohto rezortu,“ uvádza náš zdroj.

Vyšetrovanie prípadov vrážd ešte pokračuje, Piťovi teraz hrozí trest 25 rokov až doživotie.

Páčil sa Vám text? Zdieľajte ho!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *