Ako boss Piťo prežil kokurenciu

BRATISLAVA – Juraj Ondrejčák alias Piťo spolupracoval so sýkorovcami, nenávidel takáčovcov a ku koncu mafiánskej kariéry sa postavil aj bossovi Kýblovi, ktorý mal zabezpečené dlhoročné krytie od bezpečnostných zložiek.

Pripravili sme sériu článkov o mafiánskych skupinách a ich bossoch. Túto sobotu uverejňujeme tretiu a zároveň poslednú časť o Jurajovi Ondrejčákovi alias Piťovi. Piťovci sú jeden z gangov, ktorý neutrpel straty vlastných, ani jedného z nich konkurencia nezavraždila. Až traja členovia gangu však spáchali samovraždu.

Juraj Ondrejčák vraj prezývku Piťo dostal po otcovi. Začínal u sýkoriek a po lúpeži, ktorú aj s kamarátom spáchali, ich šéf Róbert Lališ, prezývaný Kýbel, vyhodil. Piťo si založil svoju skupinu. Koordinoval a usmerňoval podriadených, ktorí plnili jeho úlohy. Piťovci boli jedna z najakčnejších skupín organizovaného zločinu na Slovensku. Predchádzajúce časti si môžete prečítať tutu.

 Sýkorovci vraždili aj svojich

Na sýkorovcov, ktorí pôsobili najmä v Bratislave útočila konkurencia viackrát. Vo februári 1997 zavraždili ich zakladateľa Miroslava Sýkoru. Z jeho vraždy sú obvinení viacerí muži vrátane Luboša Ferusa z Nitry a prípadom sa aktuálne zaoberá súd. Vedenie skupiny prezval Róbert Lališ alias Kýbel.

Petra Havašiho, ktorý mal na starosti seneckú vetu zastrelili v júni 2004. Z jeho vraždy obvinili mužov, ktorí sú považovaní políciou za takáčovcov. Súd ich však oslobodil. Tu musím spomenúť, že Ondrejčák mal s Havašim výborné vzťahy.

Rukou vraha o život prišiel aj Peter Čongrády alias Čongi , v septembri 2004 ho zastrelili. Za jeho vraždu odsúdili zatiaľ neprávoplatne Sergeja Miňajlenka a spol.

Ďalších členov si sýkorovci podľa tvrdení prokuratúry a polície odstránili sami, na pokyn Kýbla. Ide napríklad o vraždu Tibora Bugára, či Vladimíra Cabadaja. Kýbel si mal dokonca raz dostať aj objednávku na vraždu Ondrejčáka, ale varoval ho a nechal ho žiť.

 Takáčovci, najväčšia konkurencia a nenávisť

Straty utrpel aj gang takáčovcov, ktorí majú aktivity tiež najmä v hlavnom meste. V júli 2003 o život prišiel ich zakladateľ Ján Takáč. Práve k tejto vražde sa v súčasnosti  priznáva Piťo.

Za Piťom prišiel Robért Pál od takáčovcov a pýtal sa prečo Richard Hrotko alias Bejby od piťovcov zbil muža s prezývkou Pegy. Piťovi mal povedať, že je rozhodnuté. „Bejby nebude žiť,“ znel odkaz.

Ondrejčák pred vyšetrovateľom opísal príhodu ako následne „vyhodili do vzduchu“ chalana, ktorý robil biletára v Hystéria Pube v Bratislave, bol v aute s priateľkou a po útoku jej ostali trvalé následky. Sýkorovci povedali, že kto to spravil.

 Išli za Kýblom a dohodli sa, že  zavraždia  Pála a oni Takáča. Takáč sa mal totiž  vyjadriť, že „Piťo pôjde dolu“. Ondrejčák vypovedal, že až s odstupom času sa mu Kýbel priznal, že Pegyho dal zbiť on.

„Nebolo za peniaze a nebol to teritoriálny boj, bola to odpoveď na ich čin a zabránenie ďalším. Bola to odplata za to dievča, ktoré vybuchlo a aj prevencia. Stretol som sa s Havlom a povedal mu, že sa zabiť nenechám,“ objasnil Piťo.  

Juraj Ondrejčák na súde. Foto: Michal Burza

V septembri 2002 zavraždili ďalšieho popredného člena takáčovcov Jozef Surovčíka. Prípad dodnes je objasnený. V novembri 2003 zastrelili ďalšieho Takáčovca Róberta Pála. Tak ako som už spomenula, pôvodne ho však podľa plánu mal zavraždiť Piťo. Ihneď po Pálovej vražde policajti podozrievali Ondrejčáka, dokonca ho aj zadržali a z rúk mu brali stery a zisťovali, či na nich nemá povýstrelové splodiny, preverovali aj jeho alibi. Dôkazy však proti nemu nenašli a skutok ostal dlhé roky neobjasnený. Napokon z jeho vraždy obvinili sýkorovov.

V decembri 2004 v bratislavskom nákupom stredisku Jadran explodoval nástražný výbušný systém. Výbuch zasiahol Iva Ružiča, ktorého policajti považujú za člena takáčovcov. Utrpel vážne zranenia a čiastočne prišiel o sluch. Výbuch zasiahol aj jeho ochranku a padajúce murivo zranilo aj osoby nachádzajúce sa v priestoroch obchodného strediska. Poškodená  bola aj celá budova a okná na neďalekej škole a okolo stojace autá.

Podľa viacerých zdrojov Ružič po útoku prišiel na policajné prezídium a vykrikoval: „Rozťahuje sa tu kinder mafia!“ Dlhé roky z útoku podozrieval Piťa a jeho ľudí. Dnes už policajti aj on vedia, že za výbuchom nestál Piťo, ale sýkorovci na čele s Kýblom, ktorí aj čelia obvineniu.

Piťo mal s takáčovcami dlhodobé nezhody. Tvrdil, že sa aj bál, že ho zavraždia a musel tak začať po Bratislave chodiť v nepriestrelnej veste. V aute jedného chlapov od takáčovcov totiž policajti našli Piťove fotografie a aj fotografie jeho ľudí, či príbuzných.

Piťo mal dobré vzťahy so sýkorovcami najmä vďaka Havašimu a spolupracoval s nimi. Ich boss Kýbel však chcel byť jediný na Slovensku, jediný v Bratislave.  Aspoň tak to vypovedajú jeho bývalí podriadení.

Neskôr došlo medzi Kýblom a Piťom k nezhodám.  Tiež ležal v žalúdku policajtom najmä pre jeho demonštratívne a akčné prejavy. Po meste sa jeho chlapi prevážali a Merecedesoch G, pri policajných kontrolách strážcov zákona fotografovali zábery zverejňovali a svojom webe, neváhal chodiť a pomoc rôznym podnikateľom, ktorí sa dostali s niekým do potýčky a snažil sa nahradiť pri riešení sporov políciu.

 V časoch, keď rezort vnútra viedol Daniel Lipšic, chceli niektorí policajní funkcionári urobiť z Kýbla, ktorý využíval dlhodobé krytie bezpečnostných zložiek, svedka proti rôznym osobám v rôznych prípadoch aj proti Piťovi,” povedal policajný zdroj.

V tom čase  jedného z Kýblovych ľudí chytili policajti. Podľa informácií, ktoré sme  získali, Kýbel za spoluprácu s políciou a svedectvom proti Piťovi  požadoval jeho prepustenie slobodu. Niektoré policajné zdroje hovoria, že Kýbel mal z nejakého dôvodu z Piťa strach.

„V roku 2010 sme mali informácie, že Lališ už nič nerobí, že Ondrejčák sa rozťahuje a robí mu naprieky,“ povedal policajt, ktorý sa venuje organizovanej kriminalite.

Kýbel sa v tom období tiež rozhodol ísť proti ľuďom z biznisu, ktorí mali s Odrejčákom dobré vzťahy.  Kýblovi muži Kollára sledovali.  Lališ mal prísť následne za Kollárom a povedať mu, že „nech sa stará do vecí, do ktorého ho nič neni.“ Padli mená dvoch podnikateľov. Kollár si zavolal cez známeho na pomoc Piťa a tí z miesta  Kollára odviedli.

 Priletel vrtuľník a prišiel koniec

V novembri 2011 do bratislavského Lamača priletel policajný vrtuľník, Piťa zadržali a následne odsúdili  za založenie zločineckej skupiny a ďalšie trestné činy na 16 rokov. Boss sýkorovcov sa dal a prelome rokov 2011 a 2012 a útek a dolapili ho až v októbri 2015 v Nemecku.

Keď v júni 2016 policajti pri akcii Gondola opäť udreli na piťovcov, viacerí členovia sa rozhodli prehovoriť aj o vraždách. Ondrejčáka tak obvinili, on sa priznal, vypovedá o tom ako došlo k spáchaniu skutkov.

Obvinený  je zo štyroch vrážd, vraždy Albánca Fadila Pasjača z februára 2000, vraždy Ľubosla Velka, ktorý Albánca sledoval zo septembra 2000, vraždy Jána Takáča zo skupiny takáčovcov z júla 2003 a pokusu o vraždu Tibora Füleho zo skupiny takáčovcov z novembra 2004.

Piťove straty
  • Marián Grňo alias Grco spáchal samovraždu krátko po vražde Daniela Tupého, ktorá sa stala v novembri 2005. Tento či dlhodobo pripisovali piťovcom, súd obžalovaných mužov však oslobodil. Grco medzi obvinenými nikdy nebol. Dôvodom samovraždy mala byť nešťastná láska.
  • Mikuláš Polóny si strelil do hlavy v januári 2017 na návšteve u známych po konzumácii alkoholu, zomrel po niekoľkých dňoch v nemocnici. Polónyho v minulosti súd oslobodil spod dvojnásobnej vraždy v bratislavskom Irish Pube z júla 1999 a stíhaný bol aj v súvislosti s organizovanou skupinou piťovcov, v rámci akcie Gondola z júla 2016. Po tomto záťahu sa k vražde v Irish pube  priznal Ľuboš Zelma alias Zrzek, Pri streľbe zomrel podnikateľ Ján Štec a guľka trafila aj náhodného hosťa Tomáša Arnolda. Piťo mal s bratmi Mariánom a Jánom Štecovcami spory. Odmietli sa podriadiť plateniu výpalného za ochranu ich reštaurácie. Podľa informácií z policajného prostredia streľba v Irish pube s tým však nesúvisí, Zelman neprišiel do podniku s cieľom vraždiť. Vystrelil až po predchádzajúcej roztržke.  Zelman sa zastavil v podniku za kamarátom, ktorý tam robil biletára a dal si pivo. Po chvíli prišli obaja bratia Štecovci. Jeden z nich Zelmana napadol a strhla sa bitka, Zelman na neho vystrelil, chcel vystreliť aj na druhého, ale zasiahol náhodného hosťa.
  • Vladimír Rojkovič sa obesil doma krátko po obvinení v rámci akcie Godola v júni 2016. Stalo sa to v čase, keď ho  súd  nezobral do väzby  a prokurátor podal sťažnosť a mal rozhodnúť  Najvyšší súd. Nechal aj list a rozlúčku, kde okrem iného napísal, že neverí v spravodlivosť.

Piťo spoza mreží ilavskej väznice vyznal ďalších členov skupiny, aby sa tiež priznali, spolupracovali s políciou a znížili si tak tresty. Teraz Piťovi hrozí trest 25 rokov až doživotie.

Na webe TVKRIMI.SK už budúcu sobotu prinesieme  článok z ďalšej série  o ďalšom mafiánskom bossovi.

Páčil sa Vám text? Zdieľajte ho!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *