Čonty z Gangu sátorovcov na súde: Vraždil som, som vinný!

BANSKÁ BYSTRICA – Gang sátorovcov sa postavil pred súd. Hlavný obžalovaný Zsolt Nagy alias Čonty vyhlásil, že je vinný. Okrem iného sa podľa obžaloby mal podieľať aj na vražde svojho šéfa Ľudovíta Sátora.  Jeho družka mŕtva. Deti bossa Sátora chcú od obžalovaných  státisíce.

Na Špecializovanom trestnom súde v Banskej Bystrici sa v utorok začalo hlavné pojednávanie v kauze sátorovci. Koná sa vo väznici.

Predsa senátu Jozef Šutka oznámil, že obžalovaná Judita Csörgőová 30. apríla zomrela. Ide o družku Čontyho. Bola aj predseníčkou klubu MOST- HÍD v Gabčíkove, po tom ako ju obvinili, jej pozasatvili členstvo. Pri prehliadke našli u nej doklady príslušníčky SIS. Expertíza ukázala, že boli falošné. Súdu však nebol doručený úmrtný list a informáciu o smrti dostal iba sprostredkovane.

Na pojednávanie neprišiel obžalovaný expolicajt Boris Drevák. Zaslal ospravedlnenie, že je chorý. Súd ho vylúčil na samostatné konanie, s tým, že po jeho uzdravení , bude opäť pripojený k prejednávanej veci.

Pôvodne bolo obžalovaných 14, päť z nich však vylúčili na samostatné konanie z dôvodu, že skutok, ktorí im obžaloba kladie za vinu nie Špecializovaný trestný súd príslušný sa zaoberať. Prípad „falšovania kolkoch na cigaretách“ tak bude riešiť Okresný súd v Dunajskej Strede. Aktuálne tak na lavici obžalovaných sedí sedem mužov.

„Som vinný,“ vyhlásil obžalovaný Zsolt Nagy.

Zsolt Nagy alias Čonty na súde. Zdroj: pir.

Obžalovaný Kristián Kadár tiež urobil vyhlásenie o vine, ale iba ku skutku bodu jedna obžaloby a to je založenie zločineckej skupiny. Ostatné skutky, ktoré sa týkajú vrážd popiera.

Súd vyhlásenie Čontyho aj Kadára prijal. Vo vzťahu k nim sa tak bude v bodoch obžaloby, ku ktorým sa priznali, vykonávať na pojednávaní dokazovanie iba čo sa týka výšky trestu. Ďalší obžalovaní tvrdia, že sú nevinní.

Krivo obvinili Spišiaka

Medzi poškodenými figuruje aj bývalý policajný prezident Jaroslav Spišiak. Jeden z obžalovaných mal v roku 2005 naplánovať jeho diskreditáciu. Spolu s ďalšími o ňom  tvrdili že vzal úplatok 300 tisíc korún. Spišiak bol v tom čase prvý policajný viceprezident a prípad sa stal po tom ako prepustil z policajného zboru obžalovaného Borisa Drevenáka. Podľa obžaloby tak chceli Spišiakovi privodiť trestné stíhanie a dostať ho z funkcie.

Poškodení chcú státisíce

Na pojednávanie prišiel aj Andrej Raisz. Podľa obžaloby jeho synov Silárda a Csabu mali zavraždiť. Ich telá našli  v marci 2011 v tajnom hrobe na pozemku Lehela Horváhta v obi Čótfa neďaleko Dunajskej Stredy. Raiszovci boli nezvestní od septembra 2008. Obaja nastúpili do terénneho mercedesu a na základe telefonického dohovoru odišli do obce Vrakúň pri Gabčíkove, kde sa mali stretnúť s Čontym.

„Trvám na tom , aby sa obžalovaným uložila povinnosť na náhradu škodu vo  výške 250 -tisíc eur ako nemajetkovú ujmu. Takú istú sumu za každého z troch príbuzných, ktorých zastupujem,“ povedal otec zavraždených.

Vražda bossa

Obžalovaní Kádár a Zakála mali podľa prokurátora zabezpečiť  pre Lehela Horvátha žltý bager, aby vykopal jamu na tajný hrob a Kádár  mal zohnať aj zbrane. Ešte 2. decembra 2010 Ľudovít Sátor prišiel do areálu družstva v obci Čótfa na stretnutie s Horváthom  Strelcom mal byť Kádár, z úkrytu v garáži však nevyšiel, na Sátora tak vystrelil Horváth. Ten sa k tomu aj priznáva. Vykopal bagrom tajný hrob a spoločne tam uložili telo Sátora.

V marci 2011 sa však Kádár, Zakál aj Horváth  báli, že by tajný hrob mohli nájsť policajti, telo tak vykopali a previezli do nového tajného hrobu, na pozemok v Číčove, ktorý využíval Zakál. Práve na pozemku  Horvátha v obci Čótfa bol tajný cintorín obetí.

Horváth mal doteraz odložené trestné stíhanie a v prípade sátorovcov vypovedal ako svedok, ale po tom ako nedávno napadol svoju ženu a dal do klietky levovi a za tento či ho aj obvinili, to už neplatí. Obvinili ho aj v prípade vrážd. Sátorove telo poliati dodnes nenašli.

Na pojednávanie prišli aj Sátorove deti. Jeho dcéra Jessica  žiada od obžalovaných, ktorí sa mali podieľať na vražde náhradu škodu na 118 500 eur a jeho syn Nicolas na 111 – tisíc eur.

Ďalšie body obžaloby
  • Zločinecká skupina: Skupina mala podľa prokurátora pôsobiť od presne nezistenej doby, minimálne od roku 1999 do konca roku 2010 na rôznych miestach, najmä v Dunajskej Strede a okolí a v okresoch Galanta a Komárno, ale aj na iných miestach na území Slovenskej republiky a Maďarska.
  • Vražda: Čonty spolčil s dnes už nebohým Sátorom a Lehelom Horváthom a ďalšími doposiaľ nezistenými osobami, a to za účelom usmrtenia  osoby mužského pohlavia, ktorej kostrové pozostatky  boli nájdené v neoznačenom hrobe. Policajti neskôr zistili, že ide o muža  s iniciálkami J.D. Čonty  ho mal v období medzi novembrom 2006 a 2. decembrom 2010 na pozemku v areáli bývalého družstva – slepačej farmy v Čótfe pri Dunajskej Strede na pozemku Horvátha uškrtiť.
  • Vražda: Čonty mal spáchať  vraždu s Jurajom Bugárom. Obaja  sa mali spolčiť s nebohým Sátorom, Horváthom a ďalšími doposiaľ nezistenými osobami.  Pozostatky doposiaľ nestotožneného muža našli v ilegálnom hrobe v Čotfe. Muža mal  Bugár v období medzi novembrom 2006 a 2. decembrom 2010  uškrtiť, Čonty mu mal pomáhať tak, že mal neznámeho muža pridržať.
  • Vražda: Čonty sa mal spolčiť s dnes už nebohým Sátorom a ďalšími mužmi za účelom usmrtenia Vojtecha Écsiho a jeho ochrankára. Vo večerných hodinách 9. apríla 2003  si mali rozdeliť úlohy,  Čonty mal byť vyzbrojený dvomi bližšie nezistenými zbraňami a mal byť  strelec. Keď Écsi s ochrankárom prechádzali ulicou vo Vrakuni v Bratislave, Kristián Kadár dostal znamenie od doposiaľ neznámej osoby a presunul sa svojím Audi do dráhy vozidla Škoda Fábia, v ktorej sa viezli ochrankár s Écsim, za nimi  následne zastavil Sátor na  Škode Superb a došlo k prestrelke. Po tejto prestrelke sa mal  Čonty spoločne s kumpánmi zmocniť Écsiho a spútať ho, naložiť ho do vozidla Audi, ktoré šoféroval Kádar a v sprievode minimálne ďalších dvoch áut, ho mali odviezť preč. Následne ho mal Sátor uškrtiť . V tomto prípade vraždy je obvinený aj  bývalý policajt. Mal poskytnúť informácie o jeho pobyte, o vražde mal byť informovaný a mal ovplyvňovať priebeh jej vyšetrovania.
  • Vražda: Čonty čelí aj obvineniu z varždy bratov Csabu a Szilárda Raiszovcov. Viac o tomto prípade, si môžete prečítať tu.
  • Vražda: Prokurátor tvrdí, že ešte keď Sátor žil, spoločne s Kadárom oslovili Horvátha, že  zavraždia Andreja Reisza. V novembri 2006 prišiel na pozemok  do Čótfy a chcel si tam zazimovať loď. Sprevádzali ho Sátor  Čonty. Podľa prokurátrora Kadár mal byť strelcom, z úkrytu však nevyšiel, zastreli ho tak Sátor. Kádár a Horváth jeho telo potom rozporcovali na viacero častí, pomleli ich v mlyne na mäso a pozostatky vysypali do Malého Dunaja,” napísal v uznesení o vznesenia obvinenia vyšetrovateľ. Niektoré časti tela však spolu s Čontym zakopali na pozemku. Práve podľa tohto brutálneho prípadu pomenovali policajti akciu zameranú na sátorovcov Mlynček.

Pojednávanie bude pokračovať v stredu. Vypovedať bude obžalovaný Čonty. Prípad budeme na TVKRIMI.SK  sledovať aj ďalej.

Páčil sa Vám text? Zdieľajte ho!
onpost_follow 0

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *