Boss Sátor na úteku stratil preukaz tajnej služby. Mal aj falošné doklady

BANSKÁ BYSTRICA – Zsolt Nagy alias Čonty vypovedal na pojednávaní  v kauze sátorovci o tom kto mu pomáhal na úteku, aké bolo ich posledné stretnutie a aj to ako šéfa skupiny hľadali.

Zsolt Nagy alias Čonty je jeden z obžalovaných v kauze sátorovci. Vyhlásil, že je vinný a vypovedá ku skutkom, ktoré mu pripisuje prokurátor v obžalobe. Ide o založenie zločineckej skupiny a vraždy.  Na pojednávaní vypovedal aj o tom, ako žil jeho boss na úteku a aj ako zmizol.

Čonty vypovedal, že do skupiny som vstúpil v roku 2001 a robil ochranku Andrejovi Reiszovi potom Sátorovi. Sátor bol podľa jeho slov šéf a pod ním boli Andrej Reisz a Kristián Kadár, ďalší muži boli podriadení. Skupina sa zaoberala ekonomickou trestnou činnosťou aj násilnou trestnou činnosťou. Čonty sa Kadárom pozná 22 rokov a boli v kamarátskom vzťahu.

„Lehel Horváth zakopával pre Sátora mŕtvoly. Viem to, lebo som bol v dvoch prípadoch pri tom. Všetko som robil na pokyn Sátora,“ vypovedal Čonty na súde.

Sátorovci mali spoločnú kasu a spravoval ju  Kadár, ale vraj míňal, tak ju Sátor zveril Čontymu.  Fungovala asi od roku 2004 – 2005 až do roku 2007.  Nevedel však povedať kto a ako tam prispieval. Čonty povedal, že keď prišli peniaze z ekonomickej trestnej  činnosti do kasy išlo 10, alebo 20 percent, aby bolo v prípade problémov pre policajtov a advokátov. Výplata vraj nebola pravidelná. Niekedy vyplácal Andrej Reisz, inokedy Sátor. Skupina sa  však vraj nestretávala, tak že by všetci boli na jednom mieste.  Čonty tak nevedel uviesť ako boli vyplácaný.

 Čonty opísal, že mali vysielačky a telefóny a komunikovali iba cez internet, tie pre skupinu zabezpečoval Kadár. Skupine pomáhal policajt menom Boris Drevenák, ktorý je tiež medzi obžalovanými. Andrej Reisz mal určený telefón len na komunikáciu s ním.

Pátranie po Ľudovítovi Sátorovi  vyhlásili v januári 2000. Prokuratúra mu pripisovala, že  si v roku 1999 objednal vraždu desiatich pápayovcov v bare Fontána. Do podniku vtedy vtrhli maskovaní muži a strelci vyšli na poschodie, kde sedeli členovia pápayovského gangu.

 “V čase keď bola na Sátora podaná obžaloba za desaťnásobnú vraždu v bare Fontána v Dunajskej Strede, akože sa skrýval,  ale pritom sa pohyboval po celom Slovensku, avšak v Dunajskej Strede sa neukázal. Nebál sa, že ho polícia chytí, pretože mal preukaz SIS aj falošný pas , občiansky preukaz a vodičský preukaz. Doklady som videl na vlastné oči,“ vyhlásil Čonty.

Zsolt Nagy alias Čonty na Špecializovanom trestnom súde v Banskej Bystrici.

Opísal, že Sátor jazdil na Škode Superb a žil v prenajatom dome v Hamuliakove (okres Senec), v prenajatom byte v Dunajskej Strede, v Bratislave, ale aj v Dunajskej Lužnej (okres Senec). Mal aj chatu na Králikoch pri Banskej  Bystrici. Tam aj stratil falošný preukaz príslušníka tajnej služby a preverovala to polícia. Keď bol Sátor úteku, Čonty s ním bol v pravidelnom kontakte a zabezpečoval  mu aj stretnutia s jeho deťmi. Chodili aj spolu na dovolenky.

“Keď bol Ľudovít Sátor na úteku chcel sa vrátiť domov. Chcel hovoriť s policajtmi. Nebol som pri tom, ale viezol som ho tam a tam som strážil okolie. Bolo to v Maďarsku v Komárome. Bol tam ešte jeden , Erik Müller, on bol na slovenskej strane mosta. Bolo to po zmene vlády, keď prišla vláda Ivety Radičovej. Lučanského potom odvolali,” vypovedal Čonty na súde.

Lučasnký bol v tom čase funkcionár Úradu boja proti organizovanej kriminalite. Teraz je riaditeľom Sekcie kontroly a Inšpekčnej služby Ministerstva vnútra.

Lučanský o tom, že sa stretol s mužom, ktorý vystupoval ako Sátor, sám v októbri 2010 hovoril v relácii RTVS o podsvetí – Súmrak bossov.

 „S Ľudovítom Sátorom som bol naposledy 2. decembra 2010. Stalo sa to tak, že ráno sme boli dohodnutí na presnom mieste a čase, že prevezmem od neho jeho syna, ktorý má v rodnom liste oficiálne moje meno a odveziem ho jaslí,“ uviedol Čonty.

 Matkou dieťaťa je Judita Csörgőová ktorá figurovala tiež medzi obžalovanými, ale koncom apríla zomrela.  Sátor hovoril mu, že ide za Lehelom Horváthom a majú ísť vymeniť plynové bomby do Nitry.

Čonty si zapol  mobilný telefón,  hľadal miesto  s prístupom  na internet a čakal, ale Sátor sa neozval. Neprihlásil sa ani o dve hodiny. Skúšal to o ďalšie dve hodiny, ale  stále nič. Vedel, že mal mať o druhej hodine stretnúť so Sándrom Harisom, ktorý má prezývku Turek.

 „Keď sa nehlásil, začal som byť nervozny,“ spomenul Čonty.

 Zavolal Erikovi Müllerovi, aby sa stretli, povedal mu, že Sátor sa nehlási. Išli spolu do Čótfy k Horvátovi. Vyšiel z domu a spýtal  sa ho kde je Sátor. Povedal mu, že nevie a kamery na farme v Čótfe nefungovali.

 „Pochopil som, že je nejaký problém,“ uviedol Čonty.

Išiel za Juditou, prišiel aj Sátorov kamarát Jozef Molnár a začali ho spolu hľadať. išli do Hamuliakova kde Sátor býval v prenajatom dome, či nie je náhodou doma, ale nebol tam.

„Išli sme za Kristuánom Kadárom do Györu , aby sme mu povedali o tejto situácii. Tam som mu povedal, že to môže byť dielo Lehela, lebo klamal, že u neho Sátor nebol. Myslel som aj na inú skupinu, že by to mohla spraviť, len som si nevedel predstaviť ako, lebo ho veľmi nepoznali, keďže bol na úteku,“ spomenul Čonty.

Do Györu išli preto, lebo sa tam skrýval Kadár, ktorého v tom čase hľadala polícia. Turek mu vtedy povedal, že za zmiznutým Sátora stojí Kadár. Myslel si to preto, že Kadár bol veľmi kľudný.

 „Pod troch týždňoch sme sa stretli a vtedy sa priznal, že zavraždili Sátora a že to urobili s Lehelom Horváthom.  Neskôr mi povedal, že ho zavraždil preto, lebo Sátor chcel za vraždiť jeho. Neveril som tomu a neverím tomu ani dnes, neviem či je to pravda,“ vypovedal Čonty.

Myslí si, že Sátora zavraždil, aby na neho na polícii mohol „hodiť“ všetky skutky, ktoré spolu spáchali. Ako sa to malo stať som sa dozvedel až zo spisu.

Obžaloba o vražde Sátora

Z vraždy Ľudovíta Sátora  sú obžalovaní Kristián Kádár a František  Zakál.  Kádár so Zákalom mali pre  Lehela Horvátha  zabezpečiť žltý bager, aby vykopal jamu na tajný hrob.  Kádár zohnal aj zbrane.

Ešte 2. decembra 2010 Sátor prišiel do areálu družstva v obci Čótfa neďaleko Dunajskej Stredy na stretnutie s Horváthom kvôli plneniu propán-butánových fliaš. Podľa obžaloby strelcom mal byť Kádár, z úkrytu v garáži však nevyšiel, na Sátora tak vystreli Horváth, potom aj vykopal bagrom tajný hrob a spoločne tam uložili telo Sátora. Horváth sa k tomu aj priznáva.

V marci 2011 sa však Kádár, Zakál aj Horváth  báli, že by tajný hrob mohli nájsť policajti, telo tak vykopali a previezli do nového tajného hrobu, na pozemok v Číčove, ktorý využíval Zakál.

Páčil sa Vám text? Zdieľajte ho!
onpost_follow 0

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *