Mafiáni chceli informácie. Policajtovi dali prasa

BANSKÁ BYSTRICA- Člen gangu sátrov Zsolt Nagy alias Čonty na súde vyhlásil že je vinný. Vypovedá aj o tom, ako za peniaze a dary získavali informácie z polície.

Na Špecializovanom trestnom súde prejednávajú prípad gangu sátorovcov. Medzi obžalovaným je aj bývalý policajt Boris Drevanák. Zatiaľ je vylúčený na samostatné konanie z dôvodu, že súdu zaslal ospravedlnenie, že je chorý. Po uzdravení plánujú vec opäť pripojiť k ostatným.

Obžalovaný expolicajt Boris Drevenák. Autor: Jozef Habočík

Drevenák pôsobil na Úrade boja proti organizovanej kriminalite. V marci 2005 ho Jaroslav Spišiak, ktorý vtedy zastával post prvého policajného viceprezidenta poslal do civilu odvolanie zdôvodnil tak, že “hoci sú dobrí odborníci, nedokázali správne riadiť podriadených.” Podľa jeho slov išlo o jeho priateľov. Informoval vtedy denník SME.

Podľa prokurátora ako pomstu za Drevenákove prepustenie z polície mali členovia gangu sátorovcov naplánovať Spišiakovu diskreditáciu. V trestnom oznámení uviedli, že vzal úplatok 300 tisíc korún. Sátorovci teraz za to čelia obžalobe z krivého obvinenia.

Drevenák je obžalovaný za to, že mal poskytnúť informácie o pobyte Vojtecha Ésciho, a mal ovplyvňovať priebeh vyšetrovania jeho vraždy. Pri domovej prehliadke u neho našli falošné policajné preukazy, pri výsluchu na polícii vysvetľoval, že ich mal na hranie s deťmi.

Vražda Ésciho

Podľa obžaloby, keď sátorovci mali informácie o tom kde sa Ésci nachádza Ľudovít Sátor spolu so Zsoltom Nagym prezývaným Čontym naplánovali jeho vraždu. Vo večerných hodinách 9. apríla 2003  si mali rozdeliť úlohy, Čonty mal byť vyzbrojený dvomi bližšie nezistenými zbraňami a mal byť  strelec.

Keď Écsi s ochrankárom prechádzali ulicou vo Vrakuni v Bratislave, Kristián Kadár dostal znamenie od doposiaľ neznámej osoby a presunul sa svojím Audi do dráhy vozidla Škoda Fábia, v ktorej sa viezli ochrankár s Écsim, za nimi  následne zastavil Sátor na  Škode Superb a došlo k prestrelke.

Po tejto prestrelke sa mal  Čonty spoločne s kumpánmi zmocniť Écsiho a spútať ho, naložiť ho do vozidla Audi, ktoré šoféroval Kádar a v sprievode minimálne ďalších dvoch áut, ho mali odviezť preč. Následne ho mal Sátor uškrtiť.

Peniaze, nábytok a svine

Čonty na začiatku pojednávania vyhlásil, že je vinný a priznal sa ku skutkom, ktoré mu pripisuje prokurátor v obžalobe. Okrem toho však usvedčuje aj ostatných.

„Každý mesiac dostal peniaze od  Andreja Reisza,  Kristiána Kadára a Ľudovíta  Sátora. Viem to od Reisza, koľko dostával neviem. Dával im za informácie,“ vypovedal na súde Čonty.

Práve Sátor, Andrej Reisz a Kadár boli podľa Čontyho čelní predstavitelia zločineckej skupiny sátorovci. Andreja Reisza mali zastreliť a potom pomlieť v mlynčeku na mäso. Mŕtvy je aj Sátor. Kadár je medzi obžalovanými. Priznal členstvo v zločineckej skupine, ale vraždy popiera. Viac o smrti bossa gangu si môžete prečítať tu.

Drevenák  mal Sátorovi povedať aj skutočné mená utajených svedkov v prípade  desať násobnej vraždy v bare Fontáne v Dunajskej Strede. Informáciu má Čonty vraj od Sátora, Kadára a Andreja Reisza. Potrebovali to vedieť,  lebo v prípade bol obvinený Sátor a bratia Szilárd a Csaba Raiszovci, ktorí tiež mali podľa Čontyho patriť k sátorovcom.

Čonty vypovedal, že Drevenák dal  Sátrovi aj prepisy hovorov medzi jeho ženou a jej údajným milencom a Andrejivi Reiszovi podal informáce, že sú odpočúvaní a mal mu aj povedať , akým spôsobom sa robia odposluchy na polícii.

 Čonty na pojednávaní  tiež uviedol, že Drevenák prenajímal byt v Trnave pre zločineckú skupinu a keď ich polícia hľadala, sa tam schovali. Opísal, že nehnuteľnosť je blízko budovy polície a budovy súdu.

Opísal  aj ako mu Andrej Reisz raz povedal, že má auto naložené s nábytkom a elektroniku odviesť do Banskej Štiavnice a tam ho nechať aj s kľúčom a po nejakom čase sa vrátiť, s tým,  že náklad je pre Drevenáka.

 „K rodičom Drevenáka sme viezli aj prasa.  Boli asi štyri. Viezol som ich niekde do okolia Piešťan. Tam kde povedal Kadár a Andrej Reisz,“ spomenul Čonty.

 

Prípad sátovcov na Špecializovanom trestnom súde budeme sledovať. Všetko z pojednávania nájdete na TVKRIMI.SK.

Páčil sa Vám text? Zdieľajte ho!
onpost_follow 0

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *