Za falošný preukaz príslušníka SIS zaplatili 150-tisíc korún!

BANSKÁ BYSTRICA – Na Špecializovanom trestnom súde prejednávajú prípad sátorovcov. Hlavný obžalovaný Zsolt Nagy alias Čonty sa priznal k vraždám a vypovedá aj o tom ako gang fungoval. Pri domovej prehliadke u neho našli falošný preukaz príslušníka tajnej služby. Prečo ho mal?

Asi v roku 2002 až v roku 2003 si mal Kristián Kadár od Zsolta Nagyho alias Čontyho vypýtať fotografiu. Takú ako sa používa do cestovného pasu. Povedal mu, že je to na preukaz  príslušníka Slovenskej Informačnej služby(SIS). Podľa Čontyho takýto doklad mal mať aj sám Ľudovít Sátor. Čonty ho aj na vlastné oči vraj videl. Takýto doklad mala mať aj jeho družka Judita Csörgőová a tiež spoluobžalovaní Andrej Reisz a Kristián Kadár.

V máji 2016 v rámci policajnej akcie Mlynček pri domovej prehliadke u Čontyho družky skutočne takýto preukaz našli.  Expertíza ukázala, že bol falošný. Csörgőová bola predsedníčkou klubu Most – Híd v Gabčíkove, figurovala medzi obžalovanými, ale v apríli po vážnej chorobe zomrela. Čontyho preukaz príslušníka tajnej služby mal byť stále u Sátora. Vždy keď spolu niekam išli, mal  mu ho dať.

„Preukaz som použil dvakrát. Išli so Sátorom a kontrolovala nás polícia. Neviem kto ich vyrobil, ale povedali mi, že to stálo 150 – tisíc korún,“ uviedol Čonty.

 Vypovedal tiež, že nevie, či mal niekto zo skupiny kontakty v spravodajskej službe, ale brat jedného Sátorovho známeho pracoval v SIS. Viac si môžete prečítať  v  predchádzajúcom článku tu.

Po vodcovi gangu Sátorovi vyhlásili v januári 2000. Prokuratúra mu pripisovala, že  si v roku 1999 objednal vraždu desiatich pápayovcov v bare Fontána v Dunajskej Strede. Do podniku vtedy vtrhli maskovaní muži a strelci vyšli na poschodie, kde sedeli členovia pápayovského gangu. Sátor sa skrýval sa až do decembra 2010, kedy ho mali zavraždiť. Jeho telo však nenašli. Viac si môžete prečítať v predchádzajúcom článku tu.

„ Po vražde Sátora sme sťahovali z jeho domu veci a vtedy som si ten svoj preukaz vzal a schoval som ho doma do trezoru, vedel som, že je to falzifikát,“ spomenul Čonty.

Toto tvrdí o preukaze obžaloba

Prokurátor uvádza, že Čonty si mal v presne nezistenú dobu zabezpečiť falzifikát preukazu príslušníka Slovenskej informačnej služby spolu s vložkou k tomuto služobnému preukazu a s falzifikátom kovového odznaku s nápisom Slovenská informačná služba a tiež dva kusy falzifikátov povolenia na prepravu utajovaných písomnosti. Veci mal prechovávať od presne nezistenej doby až do 17. mája 2016 na rôznych miestach, okrem iného aj v rodinnom dome v obci, v okrese Dunajská Streda, kde naposledy býval.

Prípad sátovcov na Špecializovanom trestnom súde budeme sledovať. Všetko z pojednávania nájdete na TVKRIMI.SK.

Páčil sa Vám text? Zdieľajte ho!
onpost_follow 0

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *