BRATISLAVA – Spravujte facebookovú stránku alebo skupinu? Máte desaťtisice fanúšikov a jej vybudovanie Vás stálo roky úsilia? Pracne ste získali modrú ,,fajku” na Facebooku, ktorá značí, že ste dôveryhodná stránka? Ste presne terčom pre podvodníkov. Pripravia Vás o fanpage, stačiť im k tomu bude Vaša asistencia, dôvera a email, ktorým sa prihlasujete do Facebooku.

Osobne som to zažil na vlastnej koži. Užívateľ Carlos Boozer ma kontaktoval údajne z New Yorku. Vraj reprezentuje firmu, ktorá nakupuje reklamný priestor na Facebooku a oslovuje blogerov, ktorí sú ochotní zverejniť sponzorované texty vybraných celosvetovo známych značiek na svojej stránke.

Ponuka reklamy pre moju FB stránku od Adidasu a iných firiem. Zdroj: FB RB

Podmienkou bola moja registrácia v monetizačnej aplikácii Facebooku – Business Manager. Následne som mal prepojiť svoju fanpage so zadávateľom reklamy, istou firmou Advert Account.

Stačí počkať na email priamo od Facebooku a prepojiť svoj účet s Advert Account. Zdroj: RB TV
Takéto sponzorované články ponúkala firma Advert Account, vraj ich bude umiestňovať na mojom FB. Zdroj: RB TV

Facebook mi skutočne poslal z adresy notifikáciu, že mám žiadosť od firmy Advert Account, aby som prepojil svoju stránku s ich ,,reklamnou” firmou. Facebook ma našťastie upozornil, aby som overil, či ide o dôveryhodnú firmu. Súčasne ma sociálna sieť upozornila, že ak ide o neznámu firmu, mám si uvedomiť, že povolením prístupu, dávam súhlas a prístup nielen k mojim štatistikám zo stránky pre potreby umiestňovania reklám a sponzorských článkov, ale aj časť kontroly nad administráciou. Ak udelím súhlas a vstúpim do spolupráce s Advert Account, ak to nebude seriózny partner, môže Advert Account napríklad získať absolútnu kontrolu nad mojim blogom Richard Bolješik TV, prípadne mi zrušiť administrátorské práva a prisvojiť si ich.

Žiadosť prišla priamo z facebookového emailu, kde má pofidérna firma Advert Account registráciu. Zdroj: Richard Bolješik TV

Stačilo málo, poslať firme Advert Account email a potvrdiť žiadosť, ktorá prišla od Facebooku s prepojením môjho účtu s ,,reklamným” partnerom. Jednoduché, však? Ešte keď si uvedomíte, že žiadosť o spojenie prichádza sprostredkovane priamo cez Facebook. Následne som pátral, firma Advert Account neexistuje, na Facebooku má fiktívny profil, sídlo vraj v New Yorku a na stránke má 0 sledovateľov. A v renceziách nájdete dva zúfalé statusy, zrejme od majiteľov ukradnutej poľskej facebookovej stránky o strarených ľuďoch, ktorá mala takmer 200.000 fanúšikov… Čo dodať.

,,Ukradnutá” poľská stránka. Zdroj: FB
Advert Account sú zlodeji, upozorňujú zrejme majitelia poľskej stránky o stratených ľuďoch. Zdroj: FB

Stačilo naozaj málo, dať cudzej firme iba registračný email, ktorým pristupujete do Facebooku a odsúhlasiť spoluprácu, ktorú Vám Facebook pošle na Váš registračný email. Všetko vyzerá dôveryhodne, jednoducho a na prvý pohľad nevinne. Kto vie, čo by pochybná firma robila s mojou fanpage, či by zmenila jej charakter, odpredala ju aj s publikom, zlúčila ju s inou stránkou alebo by mi poslali úžasnú ,,ponuku”, koľko mám zaplatiť, aby mi títo podvodníci vrátili administrátorské práva. Kto vie. Isté je jedno, všetko je pomerne sofistikovaný a jednoduchý podvod, ako Vás pripraviť o duševné vlastníctvo. Majitelia stránok, najmä tých s ,,modrými fajkami”, buďte na pozore, s kým sa na sieti nadviažete spoluprácu.

Pozrite si môj video blog na túto tému

?Ako som takmer prišiel o túto FB stránku? © RICHARD BOLJEŠIK TV ( 19.1.2021 – 15:40 ) ➡️Zdieľajte, ďakujem.⬅️

Zveřejnil(a) Richard Bolješik TV dne Úterý 19. ledna 2021
Páčil sa Vám text? Zdieľajte ho!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *